سه شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
عمارت باغ ارم شیراز
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 412445
 بازدید امروز : 268
 کل بازدید : 1865659
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.6411
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن هفتم تا پایان قرن هشتم هجری


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن هفتم تا پایان قرن هشتم هجری

به نام خداوند جان و خرد

گزارش هم اندیشی علمی

انجمن ادبی فارسی

 

«بررسی چگونگی شعر فارسی

از اوائل قرن هفتم تا پایان قرن هششم هجری»

 

                                 

روز یکشنبه 24 خرداد 1388هـ.ش برابر با 14 ژوئن 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن هفتم تا پایان قرن هشتم هجری» باهمکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ریاست محترم اجلاسیه و همچنین به مقاله نویسان، سخنسرایان و عموم حضار محترم خیر مقدم عرض کرد.

سخنرانان و مقاله نویسان این هم اندیشی علمی پژوهشگران و استادان پاکستانی، ایرانی و افغانی از جمله آقای مظفر کشمیری استادیار دانشگاه بین المللی اسلامی، خانم زاهده لودهی مدیر گروه فارسی دانشکدۀ دخترانۀ دولتی راولپندی، آقای دکتر مهدی حسینی مسؤول کتابخانه گنج بخش مرکز، خانم نازیه نواز مربی گروه فارسی دانشکدۀ دخترانه دولتی فدرال جی تین اسلام آباد، خانم رابعه کیانی مربی گروه فارسی دانشکدۀ دخترانه دولتی فدرال ایف سیون تو اسلام آباد، آقای لعل محمد مینگل مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، آقای رضوی نژاد رئیس صداوسیما مرکز اسلام آباد، آقای سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامه دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی و جناب آقای ماشاءالله شاکری ریاست محترم اجلاسیه بوده اند. آقایان علی اکبر نجوا و خاور نقوی سروده های خود را عرضه داشتند.

آقای مظفر کشمیری در ضمن ارایۀ مقاله تحقیقی «زندگی ، شعر و دورۀ ابن یمین فریومدی بویژه قطعه سرایی اخلاقی وی » نخست اوضاع کلی اجتماعی و ادبی طی قرن هفتم و هشتم هجری را در قلمرو فارسی تبیین داشت. آنگهی احوال و دورۀ ابن یمین را بررسی نموده نتیجه گرفت که قطعه سرایی اخلاقی وی ابتکار آمیز بوده. دراین ضمن از گفتار های دکتر رضا زاده شفق و دکتر عبدالحسین زرین کوب اقتباس نمود.

خانم زاهده لودهی در مقالۀ ادبی خود باعنوان «احوال و اشعار و سبک شعر خواجوی کرمانی» خاطر نشان ساخت که دورۀ زندگانی خواجوی کرمانی با وجود ارکان اساسی شعر فارسی نظیر سعدی شیرازی و حافظ شیرازی حایز اهمیت فراوانی است و در چنین دوره خواجوی کرمانی در افق شعر و سخن فارسی درخشیده و حافظ اذعان داشته

استاد سخن سعدی است پیش همه کس اما

                                       دارد سخن حافظ طرز سخن خواجو

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ خود باعنوان «احوال  و اشعار و سبک شعر همام تبریزی» نخست اوضاع اجتماعی و ادبی دورۀ ایلخانی را که همام در آن می زیست تبیین داشت. آن گاه در ضمن شرح ویژگیهای شعری همام یادآور شد که همام در صحنه های ارشاد و تصوف سرآمد بوده و پیشوای اهل پژوهش عصر خود محسوب می گشت.

خانم نازیه نواز در مقاله پژوهشی خود باعنوان «احوال و آثار و دورۀ شهاب مهمره» پیش از همۀ دلائل دیگر یادآور شد که باوصف کم شناخته ماندن شهاب مهمره طی هفت قرن و نیم اخیر که شاید به علت عدم دسترسی به دیوان چاپ شده باشد، باید این امر مد نظر داشت که امیر خسرو در مثنویات خمسه خود کراراً مقام استادی شهاب را اقرار نموده است. امیر خسرو که مسلماً برجسته ترین نابغۀ شعری فارسی شبه قاره می باشد، در هشت بهشت این مطلب صراحتاً عنوان کرده است.

خانم رابعه کیانی در مقالۀ علمی خود باعنوان «احوال و اشعار و سبک شعر اوحدی مراغه ای» پس از تبیین احوال و زندگی شاعر، ویژگیهای شعر وی را شامل دیوان قصاید و ترجیعات و غزلها و مثنویاتی از جمله «جام جم» که در پیروی از حدیقه الحقیقۀ سنایی غزنوی سروده شده مشروحاً معرفی نمود.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ تحقیقی خود باعنوان «زندگانی و شعر سیف فرغانی» یادآور شد که او با دوره بیدادگری مغولان و سیطرۀ ایلخانان در شهری کوچک می زیست در نتیجه اغلب تذاکر ترجمۀ احوال اورا مدنظر نداشته اند. او خاطر نشان ساخت که سیف با شیخ سعدی معاصر بود و به او ارادت داشت و مکاتبه هم می کرد. از شعر وی وضوحاً استنباط می شود که سیف فرغانی صوفی صافی بود و در معنویت به سطح مشایخ زمان درآمده بود.

آقای رضوی نژاد در مقالۀ تحقیقی خود باعنوان «زندگی و اندیشه های محمود شبستری در مثنوی گلشن راز» ویژگیهای افکار و اندیشه های انسان گرای عارف معروف را تحلیل و تجزیه نمود. آن گاه با افکار اقبال که در مثنوی گلشن راز جدید عنوان کرده است به مقایسه پرداخت و خاطر نشان ساخت که تحلیل و تجزیه افکار بزرگان شعر و ادب در تشکیل یک جامعۀ صالح و سالم کمک می نماید.

سید مرتضی موسوی در مقالۀ علمی خود باعنوان «امیر حسن دهلوی، زندگانی و سبک شعر او» نخست به شغل ابتدایی حسن اشاره کرد و آن گاه سمتهای کشوری ولشکری که در ادوار مختلف در دهلی، ملتان و دکن بعهده داشت یادآور شد اما خاطر نشان ساخت که زمینۀ اصلی سروده های امیرحسن را در صنف غزل باید بررسی نمود که نبوغ خود را مبرهن ساخته است. در دوره ای که وابستگان دربار به قصیده سرایی توجه بیشتر داشتند، امیرحسن در حین اقامت خود در ملتان به مدت شش سال در دربار محمد قاآن حتی یک قصیده در مدح شاهزادۀ استاندار که در عین حال سمت ولایت عهد را بعهده داشت نسرود. این امر مناعت طبع وی را مبرهن می نماید. ناطق آن گاه به تبیین ویژگیهای گوناگون شعر امیر حسن پرداخت.

شاعران نامبرده سروده های موضوعی خود را درمیان برنامه ارایه دادند .

در ضمن خطابۀ ریاست جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ابراز خوشوقتی کردند که در همایش کنونی فارسیگویانی که احوال و اشعار آنان مورد تحلیل و تجزیه قرار گرفته انداز کلیه کشورهای قلمرو زبان فارسی از جمله ایران، افغانستان، کشورهای شبه قاره و آسیای صغیر برخاسته اند و همین امر نشانگر گسترۀ شعر و ادب فارسی طی قرون متمادی می باشد. ریاست محترم اجلاسیه در ضمن تشکیل همایشهای علمی از مساعی انجمن ادبی فارسی و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان قدردانی فرمودند.

اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران، خانۀ فرهنگ راولپندی، پژوهشگران و استادان دانشگاه های ملی زبانهای نوین و بین المللی اسلامی و دانشکده های راولپندی و اسلام آباد، ادیبان و علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی، افغانی، و ایرانی شهروند اسلام آباد و راولپندی دراین هم اندیشی علمی حضور داشتند. نمایندگی صداوسیمای مرکز اسلام آباد جهت تهیه فیلم و خبر ازاین اجلاسیۀ علمی اقداماتی معمول داشت. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی


سه شنبه ٢٦ خرداد ١٣٨٨    /    شماره : ٥٣٦٧٠٩    /    تعداد نمایش : ٩٠٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
جشنواره بین المللی فرهنگی تحت عنوان "بازارچه خیریه" از سوی وزارت امور خارجه پاکستان روز ‌شنبه 6 آذر 1400 در "اسلام‌آباد" و با حضور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد فرهنگی بانوی اول (همسر رئیس جمهور) پاکستان به اتفاق جمعی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان از غرفه کشورمان بازدید کرد.
 ١٠:٠٩ - دوشنبه ٨ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان
برگزاري مراسم بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در راولپندي پاكستان
انتشار شماره جدید فصلنامه¬ علمي، پژوهشي ”پيغام آشنا“ در پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.