سه شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
حافظ شیرازی
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 412460
 بازدید امروز : 381
 کل بازدید : 1865772
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 4.3963
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی بررسی تذکرۀ الشعراء نویسی فارسی در شبه قاره روز یکشنبه 10 آبان 1388 هـ ش برابر با اول نوامبر 2009م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی بررسی تذکرۀ الشعراء نویسی فارسی در شبه قاره روز یکشنبه 10 آبان 1388 هـ ش برابر با اول نوامبر 2009م

به نام خداوند جان و خرد

گزارش هم اندیشی علمی

«بررسی تذکرۀ الشعراء نویسی فارسی در شبه قاره»

 
 

 

 

               روز یکشنبه 10 آبان 1388 هـ ش برابر با اول نوامبر 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « بررسی تذکرۀ الشعراء نویسی فارسی در شبه قاره » با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

     در ضمن عرض خیرمقدم به ریاست محترم اجلاسیه جناب آقای صاحب فصول، مقاله نویسان و سخنسرایان حاضر، سرپرست انجمن ابراز داشت که در اجلاسیۀ ماه قبل تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره مورد بررسی قرار گرفت. این دفعه تذکرۀ الشعرا نویسی را در هشت مقالۀ مختلف مورد مطالعه قرار خواهیم داد. به امید خدا در ماه های آینده موضوعاتی از همین قبیل را بدنبال خواهد آمد.

  آن گاه هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مهدی حسینی آغاز گردید.مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی، پژوهشگران و مدرّسان پاکستانی افغانی و ایرانی از جمله آقای دکتر مهدی حسینی مسئوول کتابخانۀ گنج بخش مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان ، خانم زاهده لودهی ، استادیار گروه فارسی دانشکدۀ دولتی دخترانۀ ستلائیت تاون راولپندی، خانم وجیهه حفیظ مربی زبان فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال دخترانه کشمیر رود راولپندی ، خانم نازیه نواز مربی زبان فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال دخترانه جی تین اسلام آباد ، خانم سیده تصور النسا، مربی زبان فارسی ، دانشگاه ملی زبانهای نوین اسلام آباد، آقای لعل محمد مینگل استادیار گروه فارسی از دانشگاه پیشین، سید مرتضی موسوی ، مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی ، جناب آقای صاحب فصول ، رایزن محترم فرهنگی و سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان بوده اند. آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی سرودۀ خود را ارایه داد.

      آقای دکتر سید مهدی حسینی در ضمن ارایۀ مقالۀ پژوهشی باعنوان « تذکرۀ ریاض الشعرا و مولّفش واله داغستانی» نخست به سوابق تذکره نویسی مجملاً اشارت نمود. آن گاه به شرح زندگانی واله داغستانی و آثارش از جمله مختصّات تذکرۀ ریاض الشعرا پرداخت.

              خانم زاهده لودهی در مقالۀ ادبی باعنوان « تذکرۀ همیشه بهار نوشتۀ کشن چند اخلاص و مختصاتش » بدواً به وقایع زندگانی کشن چند اخلاص که از تیرۀ کهتری واهل دهلی بود، توجه داشت. آنوقت به مندرجات و مختصات تذکرۀ همیشه بهار اشارت نموده، خاطر نشان ساخت که در این تذکره جمعاً احوال و نمونۀ اشعار 307 شاعر تبیین گردیده است. در مورد سبک نگارش باید دانست که در دیباچه مصنوع و گاهی مسجع است ولی شرح حال شعرا نسبتاً به زبان ساده تر می باشد.

 

              خانم وجیهه حفیظ در مقالۀ تحقیقی خود با عنوان « تذکرۀ المعاصرین حزین لاهیجی و ویژگیهای آن » در ابتداء به شرح حال حزین لاهیجی از جمله سفرهای متعدد وی در داخل و خارج ایران و اقامت طولانی ممتد وی در شبه قاره پرداخت.آن گاه وی به آثار گونه گون و کثیر حزین اشارت کرده به ویژگیهای تذکرۀ المعاصرین که شمار شاعرانش در حدود یک صد نفر که با79 نفر از آنان شخصاً دیدارهایی داشته است واز طبقات مختلف جامعه اساساً شاعر ، عالم ، فاضل وبزرگ معاصر او بودند و در اواخر دورۀ صفویه می زیسته اند، متذکر گردیده است.

           خانم نازیه نواز در مقالۀ علمی خود با عنوان « تذکرۀ کلمات الشعرای محمد افضل سرخوش ومحتویات آن» ابراز داشت که محمد افضل سرخوش زادۀ کشمیر و پروردۀ سرهند و همچنین رفیق ناصر علی سرهندی محسوب می شود. این تذکره تالیفش در سال 1093 هـ. ق گفته شده اما برخی وقایع تا 1115 هـ . ق در این تذکره آمده. در تذکرۀ کلمات الشعراء مولف بیشتر احوال و نمونۀ اشعار شاعران دورۀ جهانگیر و اورنگ زیب که اکثر آنان با او معاصر بودند، آورده است.

 

              خانم تصور النساء در مقالۀ تحقیقی خود با عنوان « تذکرۀ مجمع الشعرای جهانگیر شاهی و مولف آن قاطعی هروی »خاطر نشان کرد که مولف مجمع الشعرا این تذکره را باالتزام دربارۀ شاعران دورۀ جهانگیر شاه به سلک نگارش در آورده . از 151 شاعر تذکر هایی با ارتباط به وقایع زندگانی و نمونه شعر بمیان آمده که همۀ شان از مداحان جهانگیر شاه بشمار می رفتند.

 

              آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ ادبی با عنوان « تذکرۀ مقالات الشعرا آیینۀ تمام نمای شعر فارسی در سند» نخست به اهمیت مقالات الشعراء که حاوی احول و آثار بالغ برهفتصد شاعر که در طی قرون در سرزمین سند می زیسته اند، اشارت نمود. آن گاه به آثار متعدد دیگر میر علیشیر قانع تتوی تذکر نموده ، سهم و نقش دانشمند فقید پیر سید حسام الدین راشدی (م 1982م)  در احیاء و نشر در حدود 40 اثر فارسی با مقدمه، تصحیح و تحشیه تبیین داشت.

 

              آنگاه آقای خاور نقوی سرودۀ خود را عرضه داشت .

 

              در مقالۀ تحقیقی خود، سید مرتضی موسوی  باعنوان «تذکرۀ مخزن الغرایب و مولّفش احمد علی هاشمی سندیلوی » بدواً خاطر نشان کرد که احمد علی یکی از نویسندگان انگشت شماری می باشد که مفصل ترین تذکرۀ الشعرا را تألیف وتحویل جامعۀ علمی کرده است. در مخزن الغرایب از احوال و نمونۀ اشعار 3148 شاعر از ابوسعید ابوالخیر و ملا آبی گرفته تا یوسف بیگ بخارایی اغلباً بترتیب الفبایی آورده ، اما از برخی شاعران در چند سطر متذکر گردیده ولی نمونۀ اشعار وحشی بافقی را در 77 صفحه و نمونه اشعار نظیری نیشابوری را در 44 صفحه آورده است که نشانگر ذوق سلیم ویست. دکتر محمد باقر (م 1993م) استاد فقید دانشگاه پنجاب تذکره مخزن الغرائب را با مقدمه، تصحیح وتحشیه در پنج مجلد احیاء نمود که دو جلد اول آن دانشگاه پنحاب و سه جلد اخیر آن را مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان با مقدمۀ آقای دکتر رضا شعبانی مدیر وقت مرکز تحقیقات در 4 1992 منتشر ساخته که خدمت بزرگ علمی و ادبی مصححین و ناشرین بشمار می رود. باید تذکر داد که تعداد صفحات چاپ شدۀ پنج مجلد تذکرۀ مخزن الغرائب در قطع بزرگ بالغ بر 4222 صفحه می باشد.

 

              جناب آقای صاحب فصول در ضمن خطابۀ ریاست گفتار پژوهشی باعنوان  «مروری پر عناوین 212 تذکرۀ فارسی پیرامون پارسی گویان شبه قاره » تاریخ تذکرۀ الشعرا نویسی فارسی را از قرن هفتم هجری قمری تا قرن چهاردهم ، قرن به قرن مورد بررسی قرار دادند و خاطرنشان ساختند که اولین تذکرۀ الشعرا در ادب فارسی لباب الالباب تألیف محمد عوفی بوده و چنانکه پژوهشگران مختلف در هر مقاله ای که قرائت کردند تعداد شاعرانی که از آنها در تذکره های خود شرح حال ونمونه کلامی آورده شده ، می توان گفت که از مسعود سعد سلمان گرفته تا عصر علامه اقبال و همچنین در سه ربع قرن اخیر پس از خاموشی وی بالغ بر شش هزار فارسی سرا در شبه قاره شناخته شده اند. این وظیفه پژوهشگران جوان شبه قاره است که جهت حفظ و حراست میراث ادبی و فرهنگی خود کوشا باشند. ناطق در بخشي از سخنان خود فراواني نگارش تذكره هاي فارسي شاعران    پارسي گوي شبه قاره را بدين شرح برشمرد: قرن هفتم هجري 1 عنوان كتاب، قرن دهم 5 عنوان، قرن يازدهم 16 عنوان، قرن دوازدهم 56 عنوان، قرن سيزدهم 58 عنوان و قرن چهاردهم 21 عنوان. او افزود متأسفانه از سال 1274 هجري با آغاز استيلاي امپراطوري انگلستان اين روند كاهشي چشمگير داشت كه تاكنون كمابيش ادامه دارد .ریاست محترم اجلاسیه مساعی انجمن ادبی فارسی که در برگزاری همایشهای ماهانه مبذول می نماید، تمجید وقدر دانی نمودند.

 

              اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ، پژوهشگرن و استادان دانشگاه ملی زبانهای نوین ودانشکده های اسلام آباد و راولپندی ، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی ، افغانی و ایرانی شهروند اسلام آباد و راولپندی در این هم اندیشی علمی حضور داشتند . در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.


 

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

 

 

 

 


سه شنبه ١٢ آبان ١٣٨٨    /    شماره : ٥٤١٨١٦    /    تعداد نمایش : ٦٢٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
جشنواره بین المللی فرهنگی تحت عنوان "بازارچه خیریه" از سوی وزارت امور خارجه پاکستان روز ‌شنبه 6 آذر 1400 در "اسلام‌آباد" و با حضور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد فرهنگی بانوی اول (همسر رئیس جمهور) پاکستان به اتفاق جمعی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان از غرفه کشورمان بازدید کرد.
 ١٠:٠٩ - دوشنبه ٨ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان
برگزاري مراسم بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در راولپندي پاكستان
انتشار شماره جدید فصلنامه¬ علمي، پژوهشي ”پيغام آشنا“ در پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.