سه شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
مسجد جامع اصفهان
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 412459
 بازدید امروز : 380
 کل بازدید : 1865771
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 4.7603
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی « بررسی تاریخ های جنوب شبه قاره – دکن به فارسی » روز یکشنبه 23 اسفند 1388 برابر با 14 مارس 2010 م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی « بررسی تاریخ های جنوب شبه قاره – دکن به فارسی » روز یکشنبه 23 اسفند 1388 برابر با 14 مارس 2010 م

 

 

به نام خداوند جان و خرد

 

 

            روز یکشنبه 23 اسفند 1388 برابر با 14 مارس 2010 م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « بررسی تاریخ های جنوب شبه قاره دکن به فارسی » با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

        سرپرست انجمن در ضمن عرض خیرمقدم به ریاست محترم اجلاسیه ، جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی و سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، مقاله نویسان پژوهشگر ، فارسی سرایان و عموم حضار ارجمند افغانی ، ایرانی و پاکستانی خاطرنشان ساخت که در هم اندیشی امروزی بجای هشت مقاله پژوهشی، هفت مقاله ارایه می گردد زیرا بعلّت ارتحال برادر یکی از پژوهشگران وفادار انجمن ادبی آقای مظفر علی کشمیری، ایشان مقالۀ افتتاحیه را نخواهد توانست ارایه بدهد. آن گاه برای فقید سعید دعای آمرزش و برای خانوادۀ کشمیری توفیق شکیبایی از درگاه حق درخواست و مسئلت گردید.

        آن گاه هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. مقاله نویسان این هم اندیشی پژوهشگران پاکستانی ، افغانی و ایرانی از جمله خانم شکفته یسین عباسی دانشجوی دورۀ دکتری دانشگاه تهران ، دکتر مهدی حسینی مسئول کتابخانۀ گنج بخش مرکز ، خانم رابعه کیانی مربی فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال ایف سیون تو، اسلام آباد، خانم امبر یاسمین مربّی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین اسلام آباد، آقای لعل محمد مینگل مربّی گروه فارسی دانشگاه پیشین، سید مرتضی موسوی ، مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی و جناب آقای صاحب فصول رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران بوده اند. فارسی سرای پاکستانی آقای خاور نقوی سروده موضوعی را ارایه داد.

خانم شکفته یسین عباسی در ضمن ارایۀ مقالۀ پژوهشی با عنوان « تاریخ برهان مآثر : منبع موثق تاریخ دکن » یاد آور گردید که سید علی بن عزیز الله طباطبا که در منابع ایرانی علی سمنانی نامیده شده میان سال 1000 تا 1004 هـ این تاریخ را در دو جلد تالیف کرده و منبع موثق تاریخ بهمن شاهیان گلبرگه و بیدر و نظام شاهیان احمد نگر می باشد اما متأسفانه دربارۀ مولف کمتر اشاراتی شده. این تاریخ در 1355 هـ از طرف مجلس مخطوطات فارسیۀ حیدرآباد دکن در دهلی به چاپ رسیده است.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقاله تحقیقی خود با عنوان « محتویات تاریخ بیجاپور موسوم به بساتین السلاطین » متذکر گردید که مولف این تاریخ محمد ابراهیم زبیری جامع ترین تاریخ عادلشاهیان بیجاپور را تا روزگار نگارش 1223 هـ گردآورده که بر هشت بخش با عنوان  «بستان» منقسم است که شرح آنرا مشروحاً تبیین داشت. این تاریخ در 1312 هـ در حیدرآباد دکن به چاپ رسیده است.

خانم رابعه کیانی در ضمن ارایۀ مقالۀ علمی با عنوان « تاریخ گلزار آصفیه و مختصری دربارۀ مولفش»  متذکر گردید که که در عنوان این تاریخ اشاره به قطب شاهیه نشده ولی موضوع تاریخ آصفیه، تاریخ قطب شاهیه و اوائل دورۀ آصفجاهی می باشد. مولفش حکیم غلام حسین معروف به خانزمان خان در دورۀ چهارمین نظام می زیست. این تاریخ اگرچه قبلاً به کوشش رستم علی و مطبع محمدی در 1260 هـ و 1308 هـ چاپ خورده بود اما آخرین چاپ افست آن به همّت و مقدمۀ دکتر محمد مهدی توسلی سرپرست وقت مرکز در 1377 ش انجام شده است.

خانم امبریاسمین در مقالۀ پژوهشی با عنوان « تاریخ اقبالنامۀ عالمگیری و شمه ای دربارۀ مولفش» ، خاطرنشان ساخت که میر عسکری ملقب به عاقل خان رازی از امراء و حاکمان مقرّب دورۀ فرمانروایی اورنگ زیب عالمگیر و دربارۀ دورۀ شاهجهانی و اوائل دورۀ عالمگیری حقایق چشم گشایی در این تاریخ درج نموده است. شغل اصلی وی امارت دربار و حکمرانی ایالت های مختلف از جمله دهلی بوده، با نوشتن این تاریخ خود را در مورخان دورۀ تیموری منزلت خاصی بخشیده اما موجب استعجاب است که اسم قطعی تاریخ را خودش تعیین نکرده در نتیجه در حدود شش هفت اسم گونه گون در کتب و تذاکر و خود نسخ خطی آن یاد شده و به چاپ هم رسیده است.

        آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ تحقیقی باعنوان « عالمگیرنامه معروف به مآثر عالمگیری و مولفش» فاش ساخت که این تاریخ از جلوس اورنگ زیب تا درگذشت وی در 1118 هـ در دکن کلّیۀ وقایع تاریخی مهم را بترتیب سال به سال تبیین نموده و اطلاعات دقیق را به خوانندگان فراهم نموده. خوشبختانه این تاریخ که توسط محمد ساقی ملقب به مستعد خان به فارسی تالیف شده نه فقط به فارسی بلکه ترجمۀ کامل آن بزبان اردو هم به چاپ رسیده است. وی تذکّر داد که اورنگ زیب در دورۀ شاهزادگی استاندار دکن بود و از بیست وششمین سال سلطنت تا پنجاه و یکمین سال تا پایان حیات متوالیاً مقیم نقاط مختلف دکن در حین مهمات جنگی گونه گون بوده است.

        در این مرحله آقای خاور نقوی سرایندۀ پاکستانی سروده موضوعی را ارایه دادند.

        سید مرتضی موسوی در مقالۀ پژوهشی با عنوان « بررسی تاریخ دکن و تاریخهای فارسی دکن طی هفت قرن اخیر » نخست به تبیین موقعیت جغرافیایی دکن پرداخت . آن گاه از آغاز کار سلطنت بهمنی در 748 هجری تا پایان کار آصفجاهیان در 1368 هجری تاریخ مجمل 620 سالۀ دکن با تبیین دوره های فرمانروایی خانواده های سلطنتی کلیه سلسله که تا آصفجاهیان زمام دکن بدست داشتند، اشارت نمود. آن گاه مجموع تواریخ فارسی معلوم دکن یکی یکی را به اسم مولف سال تالیف و در صورت چاپ سال چاپ آن را با دوره هایی که در آن احتواء شده، متذکر گردید.

«دکن : موقعیت جغرافیایی و تاریخ های فارسی آن » موضوع خطابه ریاست و مقالۀ علمی جناب صاحب فصول بود که در آن نخست ریشۀ کلمۀ دکن و همچنین اشاعه و نفوذ دین مبین اسلام در آن سرزمین در قرنهای اولیه اسلام پرداخت و متذکر گردید که اخیراً در مطبوعات مطالبی دربارۀ اولین مسجد احداث شده در شبه قاره در ناحیۀ دکن را عنوان کرده اند که توسط یکی از راجگان محلی پس از تشرف به اسلام انجام شده بود. ناطق محترم آن گاه اسامی دهها تاریخ دکن بزبان فارسی را بر شمردند و نتیجه گرفتند که بدون استناد و استفاده از تاریخ نویسی فارسی شبه قاره از جمله دکن تدوین تاریخ معتبر این سرزمین پهناور میسر نیست.

        اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ، پژوهشگران و استادان دانشگاه ملی زبانهای نوین ، دانشگاه بین المللی اسلامی و دانشکده های اسلام آباد و راولپندی ، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی ایرانی و افغانی شهروند اسلام آباد و راولپندی در این هم اندیشی علمی حضور داشتند. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 

تهیۀ کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

سرپرست انجمن فارسی


       

 


١٠:٠٦ - شنبه ٨ خرداد ١٣٨٩    /    شماره : ٥٤٩٣٧٢    /    تعداد نمایش : ٣٦٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
جشنواره بین المللی فرهنگی تحت عنوان "بازارچه خیریه" از سوی وزارت امور خارجه پاکستان روز ‌شنبه 6 آذر 1400 در "اسلام‌آباد" و با حضور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد فرهنگی بانوی اول (همسر رئیس جمهور) پاکستان به اتفاق جمعی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان از غرفه کشورمان بازدید کرد.
 ١٠:٠٩ - دوشنبه ٨ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان
برگزاري مراسم بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در راولپندي پاكستان
انتشار شماره جدید فصلنامه¬ علمي، پژوهشي ”پيغام آشنا“ در پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.