سه شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
مسجد جامع اصفهان
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 412442
 بازدید امروز : 243
 کل بازدید : 1865634
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.1351
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی «بررسی تاریخ های فارسی شمال شبه قاره از دورۀ سلاطین تا عهد تیموریان» روز یکشنبه 29 فروردین 1389هـ.ش / برابر با 18 آوریل2010م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی «بررسی تاریخ های فارسی شمال شبه قاره از دورۀ سلاطین تا عهد تیموریان» روز یکشنبه 29 فروردین 1389هـ.ش / برابر با 18 آوریل2010م

 

به نام خداوند جان و خرد

 

 

روز یکشنبه 29 فروردین 1389هـ.ش / برابر با 18 آوریل2010م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی تاریخ های فارسی شمال شبه قاره از دورۀ سلاطین تا عهد تیموریان» باهمکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی و سرپرست مرکز ریاست ارجمند اجلاسیه، کلیۀ حضار گرامی از جمله مقاله نویسان عزیز خیرمقدم عرض کرد.

مقاله نویسان پژوهشگر این هم اندیشی محققان و معلمان پاکستانی، افغانی و ایرانی از جمله خانم امبر یاسمین مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، دکتر مهدی حسینی مسئوول کتابخانۀ گنج بخش مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، خانم شگفته یسین عباسی دانشجوی دورۀ دکتری دانشگاه تهران، آقای مظفر کشمیری استادیار مدعو دانشگاه بین المللی اسلامی، خانم رابعه کیانی مربی گروه فارسی دانشکدۀ دولتی دخترانه ایف سیون تو اسلام آباد، آقای لعل محمد مینگل مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین اسلام آباد، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن، جناب آقای صاحب فصول ریاست گرامی اجلاسیه بوده اند.

خانم امبر یاسمین در ضمن ارایۀ مقالۀ تحقیقی باعنوان "ارزش علمی تاریخ مراۀ العالم و شمه ای دربارۀ مولفش" پاره ای از اطلاعات دقیق دربارۀ مناسبات بسیار نزدیک مولف تاریخ مراۀالعالم با اورنگ زیب عالمگیر را بدست داد که از موثق بودن آن حکایت می کند. این تاریخ در هفت جلد و در هزاران صفحه تألیف گردیده اما فقط جلد هفتم آن باز در دو مجلد توسط ادارۀ تحقیقات پاکستان دانشگاه پنجاب چاپ و منتشر گردیده است.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی به عنوان "تاریخ مآثر رحیمی و مولفش عبدالباقی نهاوندی" نخست به شخصیت چند بُعدی عبدالرحیم خانحانان را معرفی کرد که مشوق و سرپرست عبدالباقی نهاوندی بود. آن گاه ویژگیهای تاریخی مآثر رحیمی را که توسط پرفسور هدایت حسین در کولکته در سه مجلد قطور در قرن گذشته بچاپ رسید برشمرد و ابراز داشت که بامرور زمان کاغذ آن به اندازه ای فرسوده که اغلب استفاده از تمام صفحات این تاریخ دیگر امکان پذیرنیست.

خانم شکفته یسین عباسی در مقالۀ علمی با عنوان "تاریخ فیروز شاهی ضیاءالدین برنی : منبع موثق دورۀ سلاطین دهلی" خاطر نشان ساخت که دوره های سلطنت غیاث الدین بلبن وکیقباد و چندین سلطان دیگر که دراین تاریخ مورد بررسی قرار گرفته در تاریخ های آن دوره نظایر آن کمتر دیده می شود.

آقای مظفر کشمیری در مقاله مفصّل تحقیقی باعنوان "ذخیرۀ الخوانین شیخ فرید بهکری : تاریخ معتبر عهد تیموری" یادآور گردید. شخصیت هایی که در دوره های اکبر، جهانگیر و شاهجهان منشاء اثر و مصدر امور بودند، دراین تاریخ از زندگینامه و خدماتی شایسته که برای دستگاه دولتی عصر خود بجای آوردند، برشمرده است که بیشتر تاریخ های دیگر از چنین مزّیت در مورد صدها شخصیت برجستۀ آن دوره فاقد می باشند.

خانم رابعه کیانی در ضمن ارایۀ مقالۀ پژوهشی باعنوان "ماثرالامراء شاهنواز خان منبع زندگینامه شخصیت های برجستۀ دورۀ تیموری" متذکر گردید که قبل از پایان رساندن تألیف این تاریخ شاهنواز خان کشته شد و غلام علی آزاد بلگرامی احوال چهارتن دیگر را به آن افزود ولی فرزند شاهنواز عبدالحی بتوصیۀ پدر مرحوم این کار را ادامه داد تا این که تعداد مجموع شخصیتهای معرفی شده به هفت صد و بیست نفر رسید. به کوشش مولوی عبدالرحیم متن فارسی ماثرالامراء به چاپ رسیده بود. پرفسور ایوب قادری ترجمۀ کامل آن را به اردو در سه مجلّد قطور در کراچی منتشر کرده است.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ ادبی و تاریخی باعنوان "بازتاب تاریخ معاصر در بابرنامه موسس سلسلۀ تیموریان شبه قاره" اوضاع احوال آسیای میانه، افغانستان کنونی و شبه قاره را که بابر در بیوگرامی خود نوشت تبیین داشته، برشمرد. ضمناً در منزلت علمی و ادبی عبدالرحیم خانخانان امیر برجسته دورۀ اکبر که بابرنامه را از ترکی چغتایی به فارسی برگرداند، تحلیل نمود. به طور حسن ختام این بیت خواند.

نوروز و نوبهار ومی و دلبری خوشست              بابر به عیش کوش که عالم دوباره نیست

سید مرتضی موسوی در مقالۀ پژوهشی باعنوان "تاریخ همایون نامه و مولفش گلبدن بیگم" خاطر نشان ساخت که قبل از تألیف «همایون نامه» به درخواست برادر زاده اش اکبر شاه، گلبدن بیگم که هیچ تألیف دیگری تا آن وقت نداشت البته به عنوان سخنسرا شناخته می شد که در حال حاضر هیچ نسخه ای از دیوان وی از مرور زمان مصئون نمانده. تنها نسخۀ خطی آن در اوایل دورۀ انگلیس در شبه قاره به انگلستان منتقل شد در نتیجۀ آن معروفیتی که این تاریخ می بایستی در شبه قاره بدست می داشت را فاقد است. در انگلستان ترجمۀ انگلیسی و در پاکستان ترجمۀ اردو همایون نامه چندین دهه پیش منتشر گردیده. متن فارسی را پرفسور علم الدین سالک مرحوم بامقدمۀ 40 صفحه ای بچاپ رسانیده بود.

جناب آقای صاحب فصول از زحماتی که مقاله نویسان در تهیۀ مطالب تاریخ نویسی فارسی شمال شبه قاره مبذول داشتند تمجید نموده فاش ساختند که سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نوروز را به عنوان یکی از روزهای میراث مشترک فرهنگی بشر به ثبت رساند. ایشان بهمین مناسبت تاریخ گستردۀ برگزاری جشن نوروز در دوره های مختلف را تبیین نمودند.

اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ، و خانۀ فرهنگ راولپندی، استادان دانشگاه های بین المللی و ملی زبانهای نوین و دانشکده های اسلام آباد، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی، افغانی شهروند اسلام آباد و راولپندی در این هم اندیشی علمی حضور داشتند . در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 

تهیۀ کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

سرپرست انجمن فارسی


 

 


١٠:٢٠ - شنبه ٨ خرداد ١٣٨٩    /    شماره : ٥٤٩٣٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٨٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
جشنواره بین المللی فرهنگی تحت عنوان "بازارچه خیریه" از سوی وزارت امور خارجه پاکستان روز ‌شنبه 6 آذر 1400 در "اسلام‌آباد" و با حضور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد فرهنگی بانوی اول (همسر رئیس جمهور) پاکستان به اتفاق جمعی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان از غرفه کشورمان بازدید کرد.
 ١٠:٠٩ - دوشنبه ٨ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان
برگزاري مراسم بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در راولپندي پاكستان
انتشار شماره جدید فصلنامه¬ علمي، پژوهشي ”پيغام آشنا“ در پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.