سه شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
خرابه های پرسپولیس
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 168691
 بازدید امروز : 390
 کل بازدید : 1865781
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.2252
اخبار > کنفرانس بین المللی «علی بن عثمان هجویری» برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور عیسی کریمی؛

کنفرانس بین المللی «علی بن عثمان هجویری» برگزار شد.

ششم خرداد ماه 1394 کنفرانس بین المللی علی بن عثمان هجویری معروف به داتا گنج بخش از عارفان بزرگ شبه قاره هند در قرن پنجم و صاحب کتاب «کشف المحجوب» ( اولین کتاب تصوف به زبان فارسی در شبه قاره پاک و هند ) با حضور شخصیتهای برجسته علمی و ادبی کشور پاکستان ، ایران و ترکیه از سوی بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور در سالن سنای آن دانشکده برگزار شد.

در این کنفرانس شهاب الدین دارائی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، عیسی کریمی رئیس مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام آباد،  اکبر برخورداری رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، دکتر ظهور احمد اظهر رئیس کرسی هجویری در دانشگاه پنجاب لاهور، دکتر عصمت الله زاهد رئیس دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور، دکتر محمد اکرم شاه رئیس بخش اقبال شناسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور، دکتر درمش بلگر از کشور ترکیه و رئیس کرسی رومی (مولوی شناسی) دانشگاه پنجاب لاهور ، دکتر صفا کاظمیان استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر معین نظامی رئیس بخش فارسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور، دکتر محمد ناصر رئیس کرسی فردوسی دانشگاه پنجاب، دکتر شاهد اقبال از دانشگاه جی سی، دکتر فلیحه کاظمی از دانشگاه بانوان و تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های مختلف شهر لاهور شرکت داشتند.

عیسی کریمی رئیس مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام آباد به عنوان پنجمین سخنران گفت: این امر باعث سرافرازیست که در انجمن علمی و در جمع اساتید بتوانم از بزرگ مردی عهد ساز که پس از گذشت قرن ها مانند خورشید می درخشد شرکت داشته باشم.

          صاحبی گفتا بدان پیر کهن                               چند از مردان حق گوئی سخن

          گفت خوش باشد زبان را بر دوام                       تا بگوئم ذکر ایشان مدام

          گر نیم ز ایشان از ایشان گفته ام                      خوش دلم که این قصه از جان گفته ام

 

ذکر بزرگان و یادآوری خدمات آنان نشانه نیازمندی خود ما به آموزه های آنان است. اگر که از بزرگانمان سخن می گوییم نه اینکه آنان را مرور کنیم بلکه باید بنگریم زندگی آنان، رشته های آنان، سخن آنان برای ما که امروز زندگی می کنیم چه کاربردی دارند. دردها و مشکلات جامعه امروزی ما چیست و در نگاه
هجویری و اقبال و بزرگان دیگر برای این دردها چه درمانی می توانیم پیدا کنیم.

وی در ادامه پس از مروری بر تاریخ زندگینامه سید علی بن عثمان هجویری و نوشته های هجویری گفت: آنچه که شخصیت سید علی بن عثمان هجویری را از دیگران متمایز می کند چند چیز است.

یکی اینکه نخستین کتاب تعلیمی و آموزشی صوفیانه به زبان فارسی، به نثر زیبای فارسی و نثر دوره اول فارسی آفریده ی خرد و خامه هجویری است. آنچه که عناین متصوّفه برای پالایش اندیشه متصوّفان و عملکرد آنان نیاز بود هجویری آفرید و پیش از آن کسی این کار را نکرد. ختمی در علت اینکه چرا به شرح دیوان حافظ پرداخته است می گوید که در این روزگار به نام تصوف دکان ها باز کرده اند و انسانها را گمراه می کنند. از شعر بزرگان بیتی می خوانند و چیز دیگری نقل می کنند و دوست داران تصوف را گمراه می کنند. پس بر آنچنان که بر دیوان حافظ و غزلیات حافظ شرحی بنویسم و این کج راهی ها را ببندم. هجویری هم همین کار را کرد. نشان می دهد که در عهد هجویری خانقاه های بسیاری به بیراهه رفته بودند. آستانه ـ ها ی بسیار آستانه های مراد نبودند. غلو، زیاده گوئی، بزرگ پنداری از آفت هایی بودند که تصوف را به نابودی می کشاند و هجویری آمد و پالایش این کار را پیش گرفت و با نوشتن کتاب «کشف المحجوب» یک نسخه کامل آموزشی برای همگان نهاد که او که صوفی نیست بداند صوفی کیست و او که صوفی است بداند کار و ظیفه او چیست. در چهل بابی که در کشف المحجوب نگاشته است جایی، ما جدایی میان طریقت و شریعت نمی بینیم.

دزدی علمی، یا بستن کار دیگری به خود سابقه بسیار کهنه داشته است و هجویری یکی از قربانیان این صنعت زشت است. هجویری در جای جای کشف المحجوب نام خود را می آورد تا در انتساب کتاب به وی تردید نشود. خود در توضیح آوردن نامش در آغاز کتاب، از جمله می گوید که دو بار آثار وی را انتحال کرده اند. یکی «دیوان اشعار» و دیگری «منهاج الدین» که کسانی از او برای خواندن گرفته و به نام خود کرده اند و او از خدا خواسته است که نام سارق دیوان و کتاب را از دیوان طلاب درگاه خود پاک گرداند.


١٥:٣٨ - چهارشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٢٠٢٥    /    تعداد نمایش : ٤٠٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
جشنواره بین المللی فرهنگی تحت عنوان "بازارچه خیریه" از سوی وزارت امور خارجه پاکستان روز ‌شنبه 6 آذر 1400 در "اسلام‌آباد" و با حضور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد فرهنگی بانوی اول (همسر رئیس جمهور) پاکستان به اتفاق جمعی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان از غرفه کشورمان بازدید کرد.
 ١٠:٠٩ - دوشنبه ٨ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان
برگزاري مراسم بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در راولپندي پاكستان
انتشار شماره جدید فصلنامه¬ علمي، پژوهشي ”پيغام آشنا“ در پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.